500 złotych 1794 - A - znak wodny HONIG - NAJPIĘKNIEJSZY ZNANY EGZEMPLARZ

Data sprzedaży:
Cena wywoławcza: 165 000,00 zł
Cena sprzedaży: 302 500,00 zł
(nie zawiera opłaty aukcyjnej)

Muzealnej, najwyższej klasy polski banknot w okazowym stanie zachowania.

Przedstawiciel najwyżej dotychczas wycenionego przez rynek aukcyjny w Polsce banknotu (IV AUKCJA SNMW), którego nakład wynosi śladowe 500 egzemplarzy, co stanowi swego rodzaju ewenement na skalę światową.

500 złotych Kościuszkowskich, to pozycja w pewnym sensie legendarna, która wraz z 1.000 tworzą najbardziej pożądaną parę polskich banknotów. 

Banknot znany z największej kolekcji banknotów polskich "Lucow" oraz zbiorów Muzeum Czapskich w Krakowie. Od roku 1989 można wymienić zaledwie sześć krajowych notowań aukcyjnych, w tym nasze z 22 Lutego 2019 roku, gdzie egzemplarz w stanie 3 poszybował do kwoty 253.000 złotych, co stanowi rekord za najdroższy polski banknot.

Warto podkreślić, że banknot ten nie zagościł nawet na słynnej 5 aukcji WCN, podczas której to sprzedano kolekcje Dąbrowskiego, niezwykle rzadkich, polskich banknotów i która to do dziś uznawana jest za najlepszą aukcję związaną z pieniądzem papierowym.

Należy nadmienić, że jest to egzemplarz z pełnym, napisowym znakiem wodnym J.HONIG&ZOONEN. Znak wodny (filigram) firmy umiejscawiany był zazwyczaj po środku arkusza, stąd wyłącznie tylko jeden egzemplarz mógł otrzymać tak efektowny znak wodny. Szacować można, że takich pięćsetek Kościuszkowskich powstało nie więcej niż kilkadziesiąt sztuk! 

Oferowany egzemplarz, to bezapelacyjnie najlepiej zachowany bilet Kościuszkowski o nominale pięciuset złotych jaki został odnotowany. Naszym zdaniem, nawet te wiszące w muzealnych gablotach zachowały się słabiej. Niemocno przełamany w poziomie, z naturalnym garbem oraz z lekkimi, widocznymi jedynie w świetle równoległym zagnieceniami. Narożniki nieznacznie nieświeże. Niemniej, to co przykuwa największą uwagę, to niespotykana dla tej klasy banknotu drukarska świeżość. Banknot jest w stanie bezdyskusyjnie naturalnym, papier jest czysty z charakterystycznie zachowaną, chropowatą fakturą papieru. Barwy znakomite, mocno wysycone. Suchy stempel fenomenalnie odciśnięty, czytelny na całej swojej powierzchni i z naturalnym lśnieniem.

Banknot w reprezentatywnym stanie zachowania z albumową, bankową prezencją. 

Zakup tak zachowanego egzemplarza, tak rzadkiego i tak prestiżowego będzie zawsze cieszył przyszłego nabywcę, zaś okazja zakupu tak zachowanej sztuki może być kwestią nawet jednego kolekcjonerskiego pokolenia. 

Znakomita i przynosząca ogromną satysfakcję właścicielowi lokata kapitału.

Jako wieloletni pasjonat oraz kolekcjoner polskiego pieniądza papierowego, GORĄCO POLECAM!

Mateusz Wójcicki
Stan zachowania: +2
Literatura: Miłczak A6