SNMW Tow Kred-Ziem Woj. Augustowskiego Unikalna

Data sprzedaży:
Cena sprzedaży: 3 050,00 zł

Przedmiot aukcji

Nazwa:

        Towarzystwo Kredytowo Ziemskie Województwa Augustowskiego     

Stan zachowania:

 

Literatura              

st. -2

 

Moczydłowski - nie notuje z tego województwa,   podobny z województwa mazowieckiego pozycja K5 - rzadkość RR

Opis:.

 

 

  • niezwykle wartościowy, rzadki  i ciekawy historycznie papier wartościowy w formie główki do kuponów  listu zastawnego o wartości dwustu złotych na czternaście dywidend półrocznych od 1833 do 1840 na sumę czterech złotych każda. 
  • przeglądając notowania aukcyjne udało nam się odszukać jedno notwanie z aukcji 45 WCN ale była to główka od  kuponów do listu zastawnego województwa płockiego. Na naszej aukcji mamy egzemplarz z dyrekcji szczegółowej województwa augustowskiego w zupełnie innej szacie graficznej niż ten z Płocka. Oba egzemplarze cechuje ta sama formuła słowna którą regulowało stosowne rozporządzenie.
  • z dużą dozą prawdopodobieństwa oferowany egzemplarz należy do jednych z pierwszych emisji wydanych przez TKZ.   
  • oferowany egzemplarz z oryginalnymi podpisami prezesa dyrekcji głównej oraz szczegółowej wraz z podpisami członków. Nie jest to blankiet co dodatkowo świadczy o ogromnej rzadkośći. Owszem znany jest wzorzec z województwa mazowieckiego z wszystkimi  kuponami ale zachował się on w formie blankietu, bez podpisów. Nasz egzemplarz został oficjalnie wydany o czym świadczą wspomniane podpisy.
  • do tej pory dokumenty i papiery wartościowe TKZ z początku XIX wieku pojawiły się w ilości dosłownie kilku sztuk, zaś oferowany przez nas egzemplarz z województwa augustowskiego można nazwać unikalnym.  
  • jak na tej klasy XIX wieczny papier wartościowy, stan zachowania można śmiało określić jako znakomity. Centralnie złożony ale w pełni naturalny z doskonale czytelną suchą pieczęcią ( ostatnie zdjęcie )
  • papier gruby ze znakiem wodnym. 
  • wymiary 30 cm na 15cm 
  • wyjątkowa okazja do nabycia niezwykle rzadkiego XIXw.  papieru wartościowego 
  • Z D E C Y D O W A N I E  POLECAMY !!!

W Królestwie Polskim 13 Czerwca 1825 roku z inicjatywy Franciszka Ksawerego Druckiego-Lubeckiego powstało w Warszawie Towarzystwo Kredytowo Ziemskie którego zadaniem była  pomoc w spłacie długów obciążających prywatną własność ziemską. W póżniejszym okresie od roku 1864 celem towarzystwa była pomoc właścicielom ziemskim w przestawianiu ich majątków na tory gospodarki kapitalistycznej. Towarzystwo dzieliło się na osiem dyrekcji szczegółowych ( wojewódzkich ) które mieściły się między innymi w Kaliszu, Lublinie, Płocku, Radomiu, Siedlcach oraz Suwałkach. Warunkiem członkostwa był odpowiedni obszar i wartość dóbr które korzystały z pożyczki. W początkowym okresie drobna szlachta i chłopi byli wykluczeni, dopiero od 1871 roku duże gospodarstwa chłopskie mogły do nich należeć.  Pożyczki udzielano na podstawie poręczenia hipotecznego. Listami zastawnymi Towarzystwo dokonywało spłaty długów hipotecznych majątków, oprocentowanie wynosiło cztery procent i należało je spłacić w przeciągu 28 lat razem z odsetkami.

 

Obecnie na naszych aukcjach wyjątkowa aukcja banknotów polskich: bankowy egzemplarz 4zł z odwróconym "Malinowskim", cztery różne roczniki rubli srebrem, unikalny papier wartościowy z początku XIXw. Towarzystwa Kredytowo-Ziemskiego z Województwa Augustowskiego, wyśmienicie zachowane 10zł 1926r. oraz najbardziej pożądana odmiana z okresu PRL 500zł 1948r. seri A w  niespotykanym naturalnym stanie zachowania

 

rubel

ZAPRASZAMY 

 

Nasze inne aukcje