SNMW Insurekcja 5 zł 1794 N.C.1 st.-1/1 Okazowy

Data sprzedaży:
Cena sprzedaży: 6 300,00 zł

Przedmiot aukcji

Literatura:

Miłczak A1a2

Stan zachowania:

st. -1/1  UNC

Opis:

 


  • mając tak niezwykły banknot jak egzemplarz będący przedmiotem aukcji, długo zastanawiałem się nad określeniem które w pełni odzwierciedliłoby charakter tej 5 złotówki z Insurekcji
  • okazowy to najwłaściwsze słowo. Banknot choć nominalnie rzadki, w swej odmianie podstawowy,  to ze względu na emisyjny stan zachowania oraz piękny, książkowy znak wodny J Hoonig & Zoonen możemy bez wyrzutów sumienia określić okazowym. Tak powinna wyglądać muzealna 5 złotówka Insurekcji. Wyśmienity stan, pełny "napisowy" znak wodny z elementami herbu oraz doskonale, pieczołowicie odciśnięty, charakterystycznie obłamany suchy stempel, bijący emisyjnym połyskiem na całej powierzchni.  
  • kolorystyka, delikatnie fioletowa, jasno liliowa, druk intensywny z emisyjnym połyskiem w kolorze ciemnobrązowym
  • papier bez śladów jakiegokolwiek obiegu, czysty bez typowych dla banknotów Insurekcji zabrudzeń czy też przebarwień. 
  • tak pełny znak wodny przypadał wyłącznie na jeden banknot z całego arkusza, co w naszej opinii znacząco wpływa na atrakcyjność oferowanego egzemplarza. 
  • na minus delikatne ugięcie/zagniecenie w obrębie lewego, górnego narożnika. Drobiazg 
  • kolejny banknot z naszych aukcji,  na który czeka się latami, którego zakupu się nie żałuje, zaś pominiętą okazje pamięta na długo.  
  • Z D E C Y D O W A N I E    POLECAMY !

 

 Obecnie na naszych aukcjach wyjątkowa kolekcja banknotów Insurekcji Kościuszkowskiej. Niezwykle rzadka odmiana 5 złotych  N.A.1 z treścią uchwały bez błędu, 5, 25 oraz 50 złotych w emisyjnych stanach zachowania, rzadka 10 złotówka serii E , bardzo ładna 100 złotówka oraz niezwykle rzadko spotykana 50 złotówka ze znakiem wodnym C.I Honig na cienkim papierze. Całość oferty podkreślona wyśmienitymi 5 talarami Księstwa Warszawskiego. Wspaniała kolekcja jakiej na krajowym rynku numizmatycznym nie było od lat.

 

                                                                                         Zapraszam do udziału w naszych aukcjach,

                                                                                                                                   Mateusz Wójcicki   

 

Zapraszamy na pozostałe aukcje