Michał Korybut Wiśniowiecki, Medal koronacyjny 1669 - PIĘKNY I BARDZO RZADKI

Data sprzedaży:
Cena wywoławcza: 45 000,00 zł
Cena sprzedaży: 66 000,00 zł
(nie zawiera opłaty aukcyjnej)

Bardzo rzadki medal autorstwa Johanna Höhna młodszego, wybity w srebrze i złocie, z okazji koronacji Michała Korybuta Wiśniowieckiego w 1669 roku. Medal o charakterze propagandowym, ukazującym jak król jednoczy pod koroną państwo i z pomocą boską powstrzymuje wrogów. Wybite wówczas egzemplarze posłużyły jako podarki dla oficjeli przybyłych na ceremonię koronacji, o czym dowiadujemy się z druku, autorstwa J. W. Janickiego, który o prezentowanej pozycji pisał tak: "?Po przeżegnaniu Prymatrialnym, rzucane od majestatu i po wszystkim kościele srebrne i złote missilia, takiemi ozdobione hieroglifikami. Po jednej stronie wyrażone było morze na którym między powstałymi nawałnicami, na wierchu konchy morskiej pływał okrągły świat, od wieszającego się zatrzymywany Orła, zdolnych nad samym morzem obłoków, dwie ręce wydane, prawa Berło, lewa trzyma okręcony rózgą oliwkowa miecz, ad angulum skłoniwszy, wystawioną nad orłem koronę wspierały. Nad wszystkim imię Boga hebrajskimi literami zapisane. Naokoło dana inscriptia: DEXTERA DOMINI FECIT VITRUTEM?"

Najwyższej rzadkości numizmat w okazowym stanie zachowania. Bezdyskusyjnie najlepiej zachowana sztuka jaka pojawiła się na rynku aukcyjnym w Polsce. 

Nietknięty, wysoki relief z doskonale zachowanymi detalami królewskiej postaci. Tło punktowo przetarte. Podwójnie wybite litery na awersie na skutek przesunięcia krążka.

Pozycja o wspaniałej prezencji z pięknym medalowym lustrem w starej, ciemnej patynie. 

Numizmat do najlepszych kolekcji. Ogromna gratka dla miłośników warsztatu medalierskiego Johanna Höhna młodszego. 


Awers: popiersie króla w prawo, w peruce z wieńcem laurowym, w płaszczu królewskim

MICHAEL D G REX P M D L RUS PRUS (Michał z Bożej łaski Król Polski, Wielki Książę Litewski, Ruski, Pruski)

Rewers: kula ziemska, na której wyryte jest słowo POLONIA, pływająca po morzu na skorupie ślimaka, powyżej Orzeł, nad którym dwie ręce z obłoków wychodzą i wspierają koronę, jedna ręka z berłem, a druga z mieczem, u góry po hebrajsku imię Boskie w promieniach

DEXTERA DOMINI FECIT VIRTUTEM (Prawica pańska uczyniła moc - Psalm 117)

Srebro, wymiary 31 x 43 mm, waga 26.97 g

Edward Raczyński przy tej prezentowanej pozycji pisze tak: "...Medal ten znajduje się w zbiorze numizmatycznym W. Franciszki Wyganowskiej w Kawczu pod Rawiczem. Inny jest podobnego stępla medal średnicy 1 cal 4 linije mający z małemi bardzo odmianami. Odmiany te na tem zależą, że na stronie głównej nie ma cechy mincarza, na stronie zaś odwrotnej zamiast słowa Polonia stoi imię Boskie Jehova..."
Stan zachowania: -1 R5
Literatura: Hutten-Czapski 2388 (R5), Raczyński 161