1 rubel srebrem 1858 Niepokoyczycki & Englert - PIĘKNY

Data sprzedaży:
Cena wywoławcza: 16 000,00 zł
Cena sprzedaży: 32 000,00 zł
(nie zawiera opłaty aukcyjnej)

Najpiękniejszy egzemplarz rubla srebrem jaki dotychczas pojawił się na aukcjach w Polsce.

Ruble srebrem stanowią największe wyzwanie przed jakim stoi kolekcjoner polskiego pieniądza papierowego. Nie ma na świecie kolekcji która mogłaby pochwalić się wszystkimi rocznikami, a dotychczasowa literatura tematu nie daje pewności, że wszystkie roczniki zostały odnotowane. 

Zbieranie tego okresu nie pozwala na przebieranie w stanach zachowania, poniekąd wymuszając na zbieranie sztuk, stawiając stan zachowania jako element drugorzędny. Nawet w przypadku oferowanego rocznika, który jest najpowszechniej występującym, dobry stan 3 stanowi już duże wyróżnienie dla kolekcji, którą reprezentuje.

Oferowany egzemplarz w fenomenalnym stanie zachowania. Złamany na cztery i niemocno ugięty w poziomie na 1/3 wysokości banknotu. Bez rozdarć, co naszym zdaniem pozwala na określenie, że jest to najlepiej zachowany egzemplarz jaki dotychczas pojawił się na aukcjach w Polsce. Narożniki również nie wykazują śladów obiegu, krawędzie są gładkie, bez jakichkolwiek nierówności. Jedynie na lewym, dolny narożnik wykazuje niemocne załamanie. 

Papier naturalny i szeleszczący(!), kolorystyka wyśmienicie zachowana, a suchy stempel w emisyjnej kondycji. 

Najpiękniej zachowany rubel srebrem jakiego kiedykolwiek wiedzieliśmy, emisyjnej świeżości, który wzbogaci każdą, nawet najbardziej zaawansowaną kolekcje polskich banknotów. 

Zdecydowanie polecamy!
Stan zachowania: -2
Literatura: Miłczak A45b