3 ruble srebrem 1854 Tymowski & Englert - UNIKAT

Data sprzedaży:
Cena wywoławcza: 80 000,00 zł
Cena sprzedaży: 150 000,00 zł
(nie zawiera opłaty aukcyjnej)

Najrzadszy polski banknot jaki kiedykolwiek mieliśmy w ofercie. Znany wyłącznie z ilustracji w Katalogu Czesława Miłczaka, brakujący nawet w największej kolekcji polskiego pieniądza papierowego - Kolekcji Lucow. 

Ruble srebrem stanowią największe wyzwanie przed jakim stoi kolekcjoner polskiego pieniądza papierowego. Nie ma na świecie kolekcji która mogłaby pochwalić się wszystkimi rocznikami, a dotychczasowa literatura tematu nie daje pewności, że wszystkie roczniki zostały odnotowane. 

Zbieranie tego okresu nie pozwala na przebieranie w stanach zachowania, poniekąd wymuszając zbieranie sztuk, stawiając stan zachowania jako element drugorzędny. 

Trzy ruble srebrem w zmienionej kompozycji graficznej to banknot typologicznie praktycznie nieosiągalny. Jedynie rocznik 1858 znany jest z kilku notowań, pozostałe roczniki znane są w pojedynczych egzemplarzach lub wyłącznie z ilustracji w literaturze tematu.

Oferowany rocznik 1854 to banknot najwyższej rzadkości. Jest to jedyny egzemplarz jaki dotychczas był dostępny w ofercie publicznej i jeden z ostatnich banknotów jakie nadal brakują w Kolekcji Lucow. 

Stan zachowania przystępny, a jak na rubla srebrem wręcz ponadprzeciętny. Na wstępie należy zaznaczyć, że banknot jest kompletny, bez ubytków ani śladów uzupełniania, a tym bardziej punktowania. Drobne prześwity widoczne są w świetle przechodzącym. Krawędzie z drobnymi poszarpaniami, ale bez istotnych ubytków. Strona odwrotna z podlepieniami. Papier nadal w akceptowalnej kondycji, bez śladów postępującego wykruszania, choć oczywiście już wiotki. 

Druk bardzo dobrze zachowany. Barwy papieru naturalnie wpadają w odcienie różu, sam druk kontrastowy, bez istotnych i rażących przetarć. Numerator znakomicie czytelny, intensywnie czarny. Ogólna prezencja bardzo dobra. Generalnie jest to stan zachowania, który nie wywołuje negatywnych odczuć jak znaczący odsetek banknotów okresu Królestwa Polskiego. 

Pozycja, która w dużej mierze gwarantuje nabywcy, że będzie jedynym prywatnym posiadaczem tego jakże rzadkiego rocznika. 

Kolejna okazja zakupu może się już nie powtórzyć!

Banknot do najlepszych kolekcji polskiego pieniądza papierowego!
Stan zachowania: 4 R9
Literatura: Miłczak A41, Lucow nie notuje